loading

Změny v dotačním systému oproti 3. výzvě Nová zelená úsporám

V dotačním programu Nová zelená úsporám platí od října 2021 nové podmínky. U již hotových staveb jsou dotace obnovitelných zdrojů štědřejší než dřív. Jak je to ale s novostavbami?

Co je podle NZÚ 2021+ novostavba 

Program NZÚ 2021+ vnímá jako novostavby všechny stavby, které jsou v katastru nemovitostí zapsané méně než dva roky. Po uplynutí této doby se daná nemovitost považuje za stavbu stávající, nikoli novostavbu.

Specifika NZÚ 2021+

Program NZÚ 2021+ má řadu oblastí a podoblastí podpory. V tomto článku se zaměříme na dotace, které se vztahují k solárním technologiím a tepelným čerpadlům pro rodinné domy. Těm se věnuje oblast C – ZDROJE ENERGIE.

O (ne)podpoře rozhoduje PENB

V rámci oblasti C je možné žádat o podporu na pořízení nebo výměnu obnovitelného zdroje až poté, co je stavba zapsána do katastru nemovitostí. Jinými slovy, oblast C se nevztahuje na opatření realizovaná v průběhu stavby. To ale neznamená, že v průběhu stavby není možné čerpat žádné dotace NZÚ 2021+. Naopak. Jen se jim věnuje oblast B – NOVOSTAVBA, nikoli C – ZDROJE ENERGIE.

Nemovitost je zapsaná v katastru a chcete si pořídit FVE

Pojďme se podívat na situaci, kdy už máte nemovitost zapsanou v katastru nemovitostí a chcete si na střechu pořídit fotovoltaiku. V takovém případě o nároku na dotaci C rozhoduje to, co máte, respektive nemáte uvedeno a započítáno v průkazu energetické náročnosti budovy – PENB pro stavební řízení nebo změnu stavby před dokončením.

Rozhoduje, zda je fotovoltaika uvedená v průkazu

Pokud je fotovoltaika uvedená v průkazu a tím pádem je jednou z technologií, které k získání PENB mají přispět, na její pořízení se dotace C nevztahuje. Pokud ale požadované hodnoty PENB splníte jinými způsoby a fotovoltaiku si pořizujete jako další nadstavbovou technologii, na dotaci nárok máte. Podmínkou je, že instalace i úhrada systému se uskuteční až po dokončení rodinného domu, tedy po jeho zalistování do katastru nemovitostí.

Může ale nastat i kombinace obou variant: V rámci PENB můžete na střechu nainstalovat minimalistickou solární elektrárnu – bez „céčkové“ dotace. Po uplynutí dvou let od zápisu do katastru ale lze tuto sestavu rozšířit a na toto rozšíření už je možné čerpat dotaci.

Několik příkladů pro lepší přehled

  1. Máte novostavbu zapsanou v katastru nemovitostí a chcete zažádat o podporu na instalaci střešní solární elektrárny. PENB vaší budovy ale počítá s instalací fotovoltaiky a bateriového úložiště. Máte smůlu. Dva roky od zápisu do katastru nemovitostí na dotaci nemáte nárok.
  2. Máte novostavbu zapsanou v katastru nemovitostí a chcete zažádat o podporu na výměnu elektrokotle za tepelné čerpadlo. Stavebník vám totiž nainstaloval elektrokotel navzdory tomu, že PENB počítal s instalací tepelného čerpadla. Máte smůlu. Tepelné čerpadlo mělo být instalováno v rámci stavebního řízení, tudíž se na něj dotační podpora nevztahuje.
  3. Máte novostavbu zapsanou v katastru nemovitostí a chcete zažádat o podporu na instalaci střešní solární elektrárny. PENB vaší budovy s žádnou fotovoltaikou nepočítá. To je ideální scénář – o dotaci bez problémů můžete požádat.
  4. Váš dům je už víc než dva roky zapsaný v katastru nemovitostí a chcete zažádat o podporu na instalaci střešní solární elektrárny. Výborně, jděte do toho. Po dvou letech už se nejedná o novostavbu, takže o dotaci bez problémů můžete požádat.

Stavební připravenost na FVE

Pokud stavíte a víte, že výhledově budete uvažovat o pořízení fotovoltaiky, ušetříte si spoustu peněz i starostí, pokud stavbu už dopředu adekvátně připravíte. Ve fázi výstavby jde o několik jednoduchých úkonů. Cokoli se dělá až po dokončení stavby, je o mnoho složitější.

Se stavební přípravou pro střešní fotovoltaiku vám velmi rádi pomůžeme. Kontaktujte nás, obratem vám zdarma pošleme podrobný návod, jak nemovitost správně připravit, aby následná instalace solární elektrárny byla co nejjednodušší. Vyhnete se pak nepříjemným úpravám jako je sekání do zdí nebo do stropů, takže jak pro vás, tak pro techniky bude později instalace o to snazší a rychlejší.